0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 18.

Agrokémia és Talajtan folyóirat már online változatban is

Egy nagyváros lélekszámához közeli kattintást regisztrált, és immár hibák nélkül működik a www.aton.hu portál, amelyet a 61. évfolyamában járó Agrokémia és Talajtan folyóirat online megjelentetésére hozott létre a Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományi Kutatóközpont Talajtani és Agrokémiai Intézet (MTA ATK TAKI).

Az Európai Uniós források felhasználásával két éve indított program fő célkitűzése tehát megvalósult, a folyóirat eddig megjelent összes cikke szabadon olvasható az elektronikus felületen, jelentette be Koós Sándor projektvezető a Magyar Tudományos Akadémia épületében tartott rendezvényen.
A program időszerűségét az adta, hogy napjainkban mindinkább előtérbe kerül az interneten megszerezhető információ, és a diákok, oktatók, tudományos munkát végzők egyaránt a jól felépített, könnyen kereshető online tartalomszolgáltatások iránt érdeklődnek. Külföldi példák is megerősítették, hogy a tudományos információk közvetítésére nagyszerű lehetőséget teremtenek az elektronikus folyóiratok, miközben a megszerzett tudás terjesztésében szintén fontos szerepük van. Ezért döntött úgy az MTA ATK TAKI , hogy a hagyományokat megőrizve, mindenki számára könnyen elérhetővé kell tenni az Agrokémia és Talajtan szakfolyóiratot.
Az elkészült online szerkesztőségi rendszer a megjelentetni kívánt cikkek feltöltésére, lektorálására, szerkesztésére egyaránt lehetőséget teremt. A már megjelent cikkek archiválása,  feltöltése befejeződött, és a komplex keresőfelületnek köszönhetően mára mindegyik böngészhető, kereshető. Ezzel párhuzamosan készült egy online angol nyelvű összeállítás is, a szerkesztőbizottság által kiválasztott 21 cikkből. A folyóirat régebbi számaiban megjelent szakcikkek naprakésszé tételét célozzák a szakkommentátorok. Az egyes szakterületek neves képviselőinek összegző munkájával született feldolgozások tudománytörténeti szempontból jelentősek, miközben a szakterületi felsőfokú oktatást segíthetik. A fórum a diákok, pedagógusok, a téma iránt érdeklődők hozzászólásainak ad helyet, biztosítva a tudomány és a mindennapok kapcsolódását. A honlap népszerűsítésére a három fő agrárfelsőoktatási intézményben, Mosonmagyaróváron, Gödöllőn és Debrecenben találkoztak a szerkesztők a hallgatókkal és oktatókkal, és e rendezvények szintén megerősítették, hogy komoly igény van e tudományterületek szakcikkeinek online megjelentetésére.
Koós Sándor az ATON program várható eredményei között említette, hogy a könnyebb elérhetőség várhatóan növeli a szakcikkek elsimertségét és a publikációs kedvet. A kereshető katalógusrendszer segítségével a felhasználók könnyen megtalálhatják az őket érdeklő közleményeket. Az online felületen a nyomtatott írásoknál nagyobb terjedelmű, színes kiadások is megjelenhetnek, miközben a magyar szaknyelv ápolása, terjesztése is új teret nyer.
Az Agrokémia és Talajtan 1951 óta évi 500 példányban, 400-500 oldal terjedelemben közli a talajtan, az agrokémia és növénytáplálás, valamint a talajbiológia és talajbiokémia szakterületek tudományos hazai és nemzetközi eredményeit. Indítása óta megjelent 159 füzetben mintegy 1700 magyar nyelvű eredeti szakcikk, 490 idegen nyelvű eredeti szakcikk, 750 szemlecikk, 120 vitarovat cikk olvasható, közel 32 ezer oldalon. A hazai szerzőkön kívül folyamatosan publikáltak a folyóiratban külföldi szerzők is, a világ mintegy 40 országából, összegezte a tényeket Prof. Dr. Várallyay György főszerkesztő. Az MTA rendes tagja legalább ilyen büszke a szerkesztőbizottság névsorára, és a magyar nyelvű tudományos folyóirat mind nagyobb hazai és külföldi elismertségére, amit csak tovább növelhet az online megjelenés, amely évente kétszer frissül.

Forrás: